Siyah Sarımsak Nedir?

Sarımsak çok faydalı ve değerli bir besin kaynağıdır. Birçok hastalığı engellemesi, vücudu dinç tutması ve dengelemesi gibi artı yönlü etkileri vardır. Sarımsağın faydaları herkes tarafından bilinmesine karşın; Ağızda koku bırakması ve mide yanmalarından dolayı çoğu zaman tüketilememektedir. Sarımsağın bu keskin kokusunu ortadan kaldıran, mide yakmayan ve daha faydalı bir alternatif sarımsak ön plana çıkıyor. Bu mucizenin adı “SİYAH SARIMSAK”

Siyah Sarımsak Nasıl Oluşur?

Siyah Sarımsak oluşumu Maillard Reaksiyonu ile gerçekleşir. Bu reaksiyon; katkı maddeleri, koruyucu maddeler, yakma sürecine ihtiyaç duymaz. Kısaca; Dışarıdan herhangi bir katkı maddesine veya işleme ihtiyaç duymaz.  Maillard reaksiyonu gıdanın bünyesindeki aminoasitler ile indirgen şekerler arasında meydana gelen doğal bir reaksiyondur. Doğal Kastamonu Taşköprü sarımsaklarını kullanarak ürettiğimiz siyah sarımsaklar, 60 gün boyunca kontrollü nem ve ısıya maruz bırakılarak oluşur. Maillard Reaksiyonu işlemi sonucunda dişleri beyaz halde olan sarımsak siyah hale dönüşür. Siyah sarımsak da diğer beyaz sarımsakta olduğu gibi tamamen doğal ve çok kıymetli bir besin kaynağıdır.

siyah sarımsak

Siyah Sarımsak ile beyaz sarımsak arasındaki farklar nelerdir?

Sarımsak mucizevi bir gıdadır. birçok hastalığı engellemeye, iyileştirmeye, vücudu dengelemeye ve direnç kazanmasına yardımcıdır. Siyah sarımsak ise normal sarımsağın içerdiği besin kaynaklarına kıyasla yaklaşık olarak 10 kat daha etkili ve faydalıdır. Daha faydalı olmasının yanı sıra ağızda koku bırakmaz, mide yanmasına yol açmaz ve tatlımsı ve tütsülü bir tada sahiptir.

Siyah sarımsağı denemek ve bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir